Remigiusz Mróz - KasacjaKasacja
Remigiusz Mróz
Tytuł oryginalny: Kasacja
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Seria: Joanna Chyłka #1
Rok wydania 2015

Bywają takie trendy, które docierają również do mnie - największego przeciwnika mody na autorów, książki, serie, jaki chodził po Ziemi. Naprawdę rzadko ulegam książkowym trendom. Ostatnim razem było to z Greenem, ale kilka miesięcy za późno. Wolę poczekać, nie czytać i nie pisać na wyścigi z innymi recenzentami. Podobnie było przy powieściach Mroza, ale muszę przyznać, że mrozomania mnie dopadła i nie sądzę, żeby odpuściła.

[...]Możemy więc przejść do rzeczy, póki pora. Gdy przyjedzie pizza, będziemy zajęci ważniejszymi rzeczami niż być albo nie być jakiegoś człowieka osadzonego w zakładzie dla obłąkanych.

Do przeczytania powieści natchnęła mnie okładka, która jest niesamowicie klimatyczna oraz nadaje powieści tajemniczości. Jedynym oporem, jaki przejawiałam, było nazwisko autora, polskie nazwisko. Możecie powiedzieć, że jestem uprzedzona, i przyznam Wam rację, w stu procentach. Ale powiedzmy sobie szczerze, Remigiusz Mróz został okrzyknięty, przeze mnie, geniuszem kryminału. Podczas czytania bawiłam się naprawdę świetnie, czego się nie spodziewałam. 

-Chcesz spędzić za kratkami resztę życia? Teraz, kiedy już zobaczyłeś jak tu jest? 
- Nie.
- Więc zacznij gadać, bo inaczej możesz już pisać podania o książki na następne kilkadziesiąt lat. Słyszałam, że najchętniej wybierane przez więźniów są lektury spod pióra E.L. James.

Prawniczy duet, Chyłka i Oryński, to para doskonała. Sarkastyczni, prawdziwi i poczuciem sprawiedliwości i humoru. Joanna Chyłka to zaprawiona w bojach prawniczka, która stąpa twardo po ziemi, ma zasady i odznacza się bezwzględnością dla ludzi. Kordian Oryński, to prawnik świeżo po studiach i aplikant Chyłki. Inteligentny, młody, idealista - wypisz, wymaluj bohater skrojony na miarę średniego kryminału, ale dołączając do tego kreacje Mroza, to można powiedzieć, że bohaterowie są genialni.

Zakochałam się, nie, ja po prostu kocham tą serię. Pan Remigiusz Mróz zagnieździł na nowo w moim sercu miłość do kryminałów. Kasację przeczytałam w jeden dzień, ale zdążyłam zakochać się w Kordianie, pokochać Chyłkę oraz paść trupem. Ogromnym plusem było również stylizowanie języka na typowe polskie frazeologizmy, wulgaryzmy, które niesamowicie się dopełniały i stworzyły powieść tak bardzo autentyczną, że jest poziom wyżej od wszystkich dotychczas powieści z tego gatunku.

Polecam, ponieważ to trzeba po prostu przeczytać i przeżyć na własnej skórze. Nie mogę się już doczekać, aż wyjdzie trzeci tom, Rewizja. Mi pozostaje zabranie się za Zaginięcie, a Wam za przeczytanie Kasacji. Tą powieść trzeba mieć na swojej półce, żeby delektować się jej widokiem!

Kasacja | Zaginięcie | Rewizja | Immunitet
Copyright © 2014 Wąchając książki , Blogger