Lauren St John - Bezcenny


Bezcenny
Lauren St John
Tytuł oryginalny: The One Dollar Horse
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Seria: Bezcenny #1
Rok wydania: 2016
Ocena: 8/10

Nie łatwo jest napisać powieść o koniach, jeździectwie, tak, aby jednocześnie książka była zrozumiała dla czytelnika nie mającego związku z tym sportem, ale również osobę ściśle związaną z tymi pięknymi istotami. A jednak, ku mojemu zdziwieniu i zachwytowi, St John się to udało i to jeszcze w jakim spektakularnym stylu! Najbardziej zaskakującą rzeczą w powieści jest profesjonalizm z jakim autorka podeszła do tematu i znakomite, przystępne wytłumaczenie zasad rządzących światem jeździeckim i oddanie jego prawdziwej istoty, zasad i zachowania ich przedstawicieli.

Już od samego początku mojej przygody z czytaniem szukam powieści o koniach, która będzie jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, bo właśnie dzięki koniom zaczęłam czytać. Nie raz i nie dwa byłam rozczarowana otrzymanym rezultatem, ale Bezcenny to historia z górnej półki. John uchyliła rąbka tajemnicy ekstremalnego sportu, charakteru młodych zawodników oraz zmagania z jakimi spotykają się jeźdźcy na co dzień.

Casey to bohaterka, do której podeszłam z dystansem. Kiedy rozpoczęłam powieść, pomyślałam, że jest to kolejna piętnastoletnia bohaterka, która rozpoczyna dzień marzeniami, a kończy na narzekaniach na swój ciężki los. Ale Casey jest inna, zupełnie inna. Jak na osobę w jej wieku, ma wielkie serce gotowe do największych poświęceń i wyrzeczeń. Chociaż można łatwo określić ją jako osobę z głową w chmurach, to właśnie jej marzenia dawały jej siłę i chęć walki. Na końcu powieści Casey ma siedemnaście lat, co wspina ją na kolejny szczebel literackiej drabiny powieści młodzieżowych, a przy okazji daje duże pole do popisu w następnych tomach.

Historia napisana jest lekkim stylem, lecz nacechowanym wielką uczuciowością. St John doskonale wie o czym pisze i tylko można ją pochwalić za oddanie istoty zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, ale powieść nie jest tylko o zawodach. Bezcenny to opowieść o marzeniach, dążeniu do ich spełnienia, sile miłości i przyjaźni, więzi z koniem, pierwszych porażkach i sukcesach. Polecam historię konia za dolara każdemu, bez względu czy kocha konie, jest sportowcem czy po prostu ma ochotę na powieść z prawdziwego zdarzenia o marzeniach i i ich spełnianiu.

Bezcenny | Wyścig z wiatrem | Fire Storm

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA DZIĘKUJĘ GRUPIE WYDAWNICZEJ PUBLICAT!
Copyright © 2014 Wąchając książki , Blogger