Ałbena Grabowska - Czas zaklęty


Czas zaklęty
Ałbena Grabowska
Tytuł oryginalny: Czas zaklęty
Wydawnictwo: Zwierciadło
Seria: Alicja w krainie czasów #1
Rok wydania: 2016
Tutaj kupisz!

☆☆☆☆

Swego czasu uwielbiałam historię, a po kilku latach pozostała tylko miłość do powieści oraz filmów kostiumowych. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z powieścią, której akcja dzieje się w XIX-wiecznej Polsce, dlatego powieść Grabowiskiej wydawała mi się po prostu przeznaczeniem, zrządzeniem losu. Czas zaklęty to powieść, która przenosi czytelnika w świat minionych epok, zwyczajów arystokracji i trudu życia plebsu, a również wielkiej miłości, magii i złych duchów.

Pierwszy tom jest wprowadzeniem do dalszej części historii. Głównie śledzimy piękne, pełne uczucia zauroczenie Jana Elżbietką, płomienny romans hrabiego z Natką oraz dorastanie cudownej, lecz samotnej dziewczynki, Alicji. Na początku ilość opisów, choć niezwykle barwnych, nieco mnie przytłoczyła. Akcja posuwała się miarowo, ale za wolno, ponieważ preferuję historie dynamiczne. Jednak stopniowo przekonywałam się do zagłębiania się w losy mieszkańców staropolskiego dworku.

Bohaterów jest dużo i każdy z nich odgrywa ogromną rolę w całej powieści. Z początku nie ma wyodrębnionej jednej głównej postaci, chociaż później to Alicja, a raczej jej życie, opisuje autorka. Nie będę ukrywać, że autorka zszokowała mnie charakterystyką, która była śmiała, ale również wydawała się prawdziwa. Dokładnie tak wyobrażałam sobie polską arystokrację i Grabowska oddała całkowicie specyficzny, hermetyczny klimat ich świata. Losy rodziny Księgopolskich porywają od pierwszych stron, mimo nieskończonych opisów, a wiele bohaterów wnosi wiele humoru do historii, ale również smutku i samotności. 

Książka nie jest długa, czyta się ją stosunkowo szybko. Czas zaklęty to opowieść o czasach, których nie znamy, ale również nie zwracany na nie szczególnej uwagi ucząc się historii. Barwne opisy przyrody, przytaczanie zachowań arystokracji, stawianie czoła tematom tabu dla ludzi żyjących w tamtych czasach, magii oraz przesądach. Pierwszy tom Alicji w krainie czasów to idealna pozycja dla fanów powieści kostiumowych oraz osób, które pragną przenieść się do czasów XIX-wiecznej Polski.

#1 Czas zaklęty | #2 Czas opowiedziany | ?

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA DZIĘKUJĘ KSIĘGARNI INTERNETOWEJ EMPIK!

Copyright © 2014 Wąchając książki , Blogger