W. Bruce Cameron - Był sobie pies [PRZEDPREMIEROWO]


Był sobie pies
W. Bruce Cameron
Tytuł oryginalny: The Dog's Purpose
Wydawnictwo: Kobiece
Seria: A Dog's Purpose #1
Rok wydania: 2017

☆☆

Powieść Camerona okazała się dla mnie lekturą obowiązkową. Należę do tej części ludzkości, która woli psy od kotów, więc naturalnie nie mogłam przejść obok tej pozycji obojętnie. Był sobie pies był jednocześnie wyzwaniem, ale również wielką intrygującą przygodą, jaką można sobie tylko wyobrazić. Uważam, że obsadzenie psa, próba przełożenia psich myśli na papier, chęć zrozumienia tych wspaniałych istot jest niezwykle trudnym zadaniem, ale Cameron w pełni wykorzystał potencjał, jaki przed sobą miał. Nie będę ukrywać, że na początku byłam nastawiona na książkę skierowaną bardziej do najmłodszego czytelnika, chociaż to podejście okazało się błędne.

Byłam bardzo zdziwiona, kiedy okazało się, że Był sobie pies, to powieść o miłości, sensie życia i oddaniu jakie tylko może nawiązać się między psem a człowiekiem. Powieść Camerona nie jest banalną opowiastką, ale czymś głębokim i dotykającym ludzkiej duszy. Psia miłość, to najgłębsze i bezinteresowne uczucie, które człowiek może doświadczyć w swoim życiu. Nie spodziewałam się takiej ilości śmiechu, łez i wzruszenia.

Główny bohater, pies, ma wiele imion, ale zdecydowanie najbardziej przypadło mu do gustu Bailey (zresztą wtedy był najbardziej kochany). Ciężko jest ocenić zwierzę i jego postrzeganie świata w kategoriach, w jakiś ocenia się normalnych ludzkich bohaterów. Na pewno mogę napisać, że jest bardziej uczuciową postacią, prostszą, lekko pomerdaną. Bailey nie komplikuje swoich emocji, jeśli kocha, to do szaleństwa, jeśli nienawidzi, to do ostatniego oddechu. 

Był sobie pies to nie jest banalna powieść o zwierzętach. Historia tego niezwykłego psa, ukochanego przyjaciela, bohatera i największego psiego myśliciela wszech czasów to książka, która może kiedyś trafić do kanonu. Narracja poprowadzona jest lekko, przyjemnie i bardzo żywo. Nie ma ciężkich rozmyślań nad sensem życia, wątków wyrwanych z powietrza. Ta historia jest piękna w swojej prostocie, ale jednocześnie sile uczuć. Tę powieść może poznać każdy: dorosły, nastolatek czy dziecko. Wystarczy kochać psy i zwierzęta, żeby poczuć magię więzi z czworonogiem, który potrafi dać do myślenia.

#1 Był sobie pies | #2 The Dog's Journey | #3 Bailey's Story | #4 Ellie Story

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU KOBIECE!
Copyright © 2014 Wąchając książki , Blogger