Bajki z przekazem

Świat dziecka jest często niezrozumiały dla nas dorosłych. Bagatelizujemy problemy naszych pociech lub po prostu ich nie zauważamy. Nie zdajemy sobie sprawy, że pozornie błahe zdarzenie, o którym my błyskawicznie zapomnimy może być dla naszego malucha prawdziwa traumą, która będzie się za nim ciągnąć przez długie lata i mieć wpływ na jego dorosłe życie.

Pomocne bajki

W takich trudnych dla dziecka i rodzica sytuacjach warto sięgać po bajki terapeutyczne. Są to zazwyczaj krótkie opowieści, które pomagają radzić sobie z lękami, nazywać emocje czy rozwiązywać problemy. Taki typ twórczości adresowany jest do dzieci w wieku od lat czterech do lat dziewięciu.

Ważne, żeby obserwować jak nasz maluch zachowuje się po lekturze danej historii. Poświęćmy chwilę, żeby porozmawiać o przeczytanej wspólnie bajce, omówmy przedstawiony problem. Zapytajmy dziecko co o nim myśli. A co jeśli ono szczególnie chętnie wraca do jednej historii. W takim przypadku warto obserwować uważnie nasze dziecko. Być może utożsamia się ono z konkretnym bohaterem, a problem przedstawiony w bajce jest także jego problemem.

W jakich sytuacjach warto sięgać po bajki?

Może to być moment wielkich zmian w życiu dziecka. Na przykład rozwód rodziców, narodziny rodzeństwa czy też odejście kogoś bliskiego. My dorośli bardzo często nie umiemy sobie poradzić z tak dotkliwą stratą, a co dopiero mówić o dziecku, które nie zawsze rozumie czym tak naprawdę jest śmierć i liczy, że ukochana babcia jeszcze do niego wróci.

Ale są też inne trudne sytuacje, które musimy wspólnie z dzieckiem oswoić. Mogą to być konflikty w grupie rówieśniczej czy nawet z rodzeństwem. Czasami błaha sytuacja może przerodzić się w wielką wojnę. Inne stresowe sytuacje to strach przed ciemnością, burzą czy wizytą u dentysty.

Gdzie szukać dobrych bajek terapeutycznych?

Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy w tym temacie. Na pewno warto też przejrzeć oferty wydawnictw pedagogicznych oraz poradzić się innych rodziców. Ich wskazówki mogą okazać się bezcenne.

Dodaj komentarz