Książka tysiąc i jedna noc – piękne opowieści, które zapewniają niezapomniane wrażenia

Z pewnością każdy miał kiedyś styczność z Baśniami tysiąca i jednej nocy i doskonale wie, jak piękne i niepowtarzalne są to opowieści. Nie tylko potrafią one zachwycić czytelnika i przenieść do baśniowej krainy, ale również pobudzają wyobraźnię oraz sprawiają, że czytamy je z wypiekami na twarzy. Skąd jednak tak naprawdę wzięły się te baśnie i legendy?

opowieści Szeherezady

Książka tysiąc i jedna noc i jej niepowtarzalna historia

Książka 1000 i jedna noc to wspaniały i niepowtarzalny zbiór ponad 300 cudownych opowiadań, podań i legend pochodzących z arabskiej kultury, które wszystkie łączy wątek pięknej królowej Szeherezady. Wspaniała małżonka okrutnego sułtana potrafiła uniknąć śmierci zaraz po nocy poślubnej dzięki temu, iż każdej kolejnej nocy opowiadała ona sułtanowi kolejne baśnie nie kończąc ich nad ranem. Sułtan, aby dowiedzieć się co będzie się działo dalej musiał odraczać wciąż wyrok, aż w końcu kompletnie z niego zrezygnował i Szeherezada już na zawsze pozostała jego żoną. Ta nieprawdopodobna historia opisana jest już w epilogu znajdującym się na wstępnie do książki, która z kolei zaliczana jest do arcydzieł literatury światowej.

Baśnie tysiąca i jednej nocy i ich przekłady i tłumaczenia

Pierwszym tłumaczem tej wspaniałej, opasłej księgi jest Antoine Galland, który był francuskim dyplomatą, orientalistą oraz kolekcjonerem. Jednak okazało się, że Galland tłumacząc lub spisując kolejne opowiadania w większości pochodzące z przekładów ustnych pomijał wszystkie fragmenty erotyczne oraz przekładał na prozę wszystkie wstawki poetyckie. Kolejni tłumacze szli jego śladem sprawiając nawet, że Baśnie tysiąca i jednej nocy stały się zbiorem opowiadań dla dzieci, co należy zaliczyć do jednego z największych przekłamań.

Na szczęście po ok. 300 latach nastąpił prawdziwy przełom, kiedy to arabski filolog Muhsin Mahdi odszukał, opracował, a następnie w 1983 roku wydał najstarszą, nie cenzurowaną wcześniej wersję Tysiąca i jednej nocy.

Do najbardziej znanych opowieści z Baśni tysiąca i jednej nocy należą: Ali-Baba i 40 rozbójników, O kalifie Omarze i młodym Beduinie, Zaczarowana studnia, Sindbad Żeglarz, Ślepy Abdallah, Azem i królowa duchów, Cudowna lampa Alladyna, Książę Ahmed i wieszczka Pari Banu.

Dodaj komentarz