Lektura młodości

Literatura młodzieżowa wyodrębniona została na podstawie określenia grupy docelowej, którą mają być nastolatki. Oczywiście wśród tak dedykowanych książek wyróżnia się standardowe gatunki, jednak osobne półki w księgarniach i bibliotekach dla tego typu świadczą o ich specyfice.

Literatura młodzieżowa w kilku słowach

Książki przeznaczone dla młodzieży z pewnością wyróżniają się przeważającą w nich tematyką, która koncentruje się na problemach z jakimi zmagają się czytelnicy. Szkoła, pierwsze miłości, trudne relacje rodzinne oraz poczucie zagubienia związanego z wchodzeniem w dorosłość – to wszystko dotyczy zarówno przedstawionych bohaterów jak i będących w podobnym wieku osób sięgających po lekturę. Fenomen literatury młodzieżowej bierze się właśnie z tej głębokiej identyfikacji. W intensywnym i burzliwym okresie dojrzewania książki mogą stanowić terapię, pozwalając zrozumieć siebie i zachowania innych. Mimo licznych głosów krytycznych, nie należy przekreślać tych walorów.

Nie tylko dla nastolatków

Mimo, że grupa docelowa literatury młodzieżowej jest ściśle określona, nie wyklucza to sięgnięcia do niej przez osoby dorosłe. Tęsknota za latami młodość, chęć oderwania się od przeszkód stawianych przez już nie tak beztroskie życie zachęca do lektury. Może to być także forma eksperymentu, gdy próbuje się spojrzeć na nastoletnie problemy z perspektywy człowieka dojrzałego. Inspirujące będzie także ponowne przeczytanie jakiejś książki po latach i poddanie analizie zmian jakie zauważy się w odbiorze, co z pewnością przyniesie ciekawe spostrzeżenia w temacie rozwoju osobistego. Osoby zainteresowane zapraszam pod adres księgarni internetowej do zapoznania się z bogatym asortymentem książek młodzieżowych: https://rewolucja.co.uk/dla-dzieci-i-mlodziezy/literatura-mlodziezowa

Dodaj komentarz