Literatura polska wśród bestsellerów książkowych

Każdy zgodzi się, że na polskim rynku książek królują autorzy zagraniczni. Wśród bestsellerów książkowych pojawiają w dużej mierze nazwiska brytyjskie, amerykańskie czy nawet francuskie, podczas gdy dzieła rodzimych twórców nie zawsze są doceniane.

Bestsellery książkowe w Wielkiej Brytanii, podobnie zresztą jak w Stanach Zjednoczonej, w dużej mierze odzwierciedlają rynek światowy. Pojawiają się tam przede wszystkim książki, które odniosły sukces międzynarodowy i tak na przykład w 2017 roku listy najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii podbiła J. K. Rowling ze swoją nową książką „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Oczywiście książka ta odniosła sukces również w Polsce, ale to tylko przykład. Jeżeli przyjrzeć się polskim listom bestsellerów, pojawiają się na nich oczywiście także światowe hity, jednak nie brak również całkowicie niszowych książek, które na rynku światowym odniosły mniejszy sukces lub nie przyjęły się wcale.

Jeżeli mowa już o niszowych książkach, rzecz jasna wśród bestsellerów pojawiają się również polscy autorzy, choć z reguły jest ich znacznie mniej, niż tych zagranicznych. Są to przede wszystkim autorzy książek z gatunku fantastyki, czyli Andrzej Sapkowski, Jakub Ćwiek czy Jacek Piekara. Dużą popularnością w Polsce cieszą się również kryminały, wśród których pojawiają się nazwiska takie jak Zygmunt Miłoszewski bądź Remigiusz Mróz oraz książki obyczajowe w wykonaniu bodajże Janusza Wiśniewskiego. Popularny w ostatnich latach okazał się również cykl fantasy „Magiczne drzewo” autorstwa Andrzeja Maleszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *