poradnik

Poradniki na każdy temat

Dziś w księgarniach znajduje się mnóstwo książek. Spośród nich każdy musi samodzielnie dokonać wyboru książek dla siebie wartościowych. To trudna sztuka, biorąc pod uwagę, że dziś książkę może wydać każdy – ktoś o wybitnych osiągnięciach i ktoś zupełnie przypadkowy, o kim świat nie słyszał.

Dobrze Ci radzę…

Poradniki to specyficzna literatura. Poradnik można napisać właściwie na każdy temat. Jak żyć, jak być szczęśliwym, jak chodzić po górach, jak jeździć samochodem, jak gotować, aby być zdrowym? To tylko niektóre przykłady. Poradników na rynku jest prawdziwe zatrzęsienie. Pytanie – kto może napisać poradnik i z czystym sumieniem brać odpowiedzialność za miliony czytelników, którzy w przyszłości z tych porad skorzystają? Przecież udzielanie rad to odpowiedzialność, że ktoś te rady wcieli w życie.

Książka a odpowiedzialność

Poradniki kulinarne nie powinny zrobić czytelnikom dużej krzywdy – ot, najwyżej potrawa się nie uda i składniki pójdą na zmarnowanie. Stracić można jedynie pieniądze. Jeżeli jednak poradnik na temat zdrowia czy żywienia w określonej chorobie, będzie zawierał błędy – kto za to odpowie? Wydanie książki nierozerwalnie wiąże się z odpowiedzialnością za rzesze czytelników. Od tego nie można uciec. Czasem autorzy starają się ograniczać swoją odpowiedzialność, umieszczając w książce pewne formułki, że to tylko życiowa historia i poglądy autora – a nie recepta na lepsze życie.

Dodaj komentarz