NIKT NIE IDZIE

Samotność i brak empatii- chorobą naszych czasów.

NIKT NIE IDZIEPrzyjemność z czytania książki to wartość nie do przecenienia. Dobra książka to taka, od której nie sposób się oderwać. Prawdziwy bestseller charakteryzuje się tym, iż mówi w sposób prosty o bardzo skomplikowanych sprawach. Właśnie takim typem książki jest powieść- Nikt nie idzie.

Dlaczego powieść nosi właśnie taki tytuł?

       Jest to spowodowane faktem, iż jej autor, czyli Jakub Małecki chce skłonić czytelnika do głębszych rozważań. W tym celu losy bohaterów łączą się ze sobą, ale każdy z nich jest w jakiś sposób wyalienowany i niechętny do bliższych kontaktów. Poza tym każda z tytułowych postaci przeszła w swoim życiu jakiś rodzaj traumy i właśnie ta psychiczna blokada nie pozwala im na zawarcie bliższych znajomości. Powieść nikt nie idzie to swoiste kompendium samotności. Okazuje się, iż będąc pośród ludzi, również można czuć się opuszczonym i zapomnianym. Tytuł książki może sugerować więc ogólny trend znieczulicy uczuciowej, jaki szerzy się we współczesnym społeczeństwie.

Na czym polega wyjątkowość powieści- Nie idzie nikt?

      Przede wszystkim na geniuszu kreacyjnym pisarza. Stosuje on dość proste, szorstkie opisy, a mimo to utwór nic na tym nie traci, a wręcz zyskuje. Losy bohaterów to raczej mieszanka przeszłości z teraźniejszością i trudno nadać im jakąś chronologię, ale osobiste dramaty bohaterów znacznie wpływają na emocje czytelnika. W końcu łatwo czytelnikowi wyobrazić sobie, iż każdy z nas czasem czuje się samotny. W każdej rodzinie pojawia się prędzej czy później śmierć albo  choroba. Właśnie ta autentyczność, zwyczajność to powód popularności wyżej wymienionej powieści.

Dodaj komentarz