Właściwości zdrowotne roślin

Lecznicze właściwości roślin znane są od tysiącleci. Stosowane były w różnych okolicach na całym świecie. Najczęściej robiono z nich napary, olejki i maści do smarowania.

Jakie właściwości lecznicze mają rośliny?

Za pomocą odpowiednio przygotowanych ziół leczono różnego rodzaju dolegliwości, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego, krążeniowego, dolegliwości bólowe i wszelkiego rodzaju urazy. Receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Najczęściej wykorzystywano rośliny znajdujące się w najbliższej okolicy. Dzisiaj mamy dostęp do preparatów roślinnych pochodzących z całego świata. Czy wszystkie rzeczywiście działają?

Farmakognozja – czym się zajmuje?

To dział farmacji zajmujący się badaniem składu roślin i wpływu poszczególnych ich składników na organizm człowieka. Farmakognozja bada także działanie lecznicze roślin. To dzięki tym bada daniom udowodniono właściwości lecznicze wielu roślin i znalazły zastosowanie jako środek wzmacniający działanie tradycyjnych leków farmaceutycznych.

Wiele roślin stosowanych jest jako samodzielne leki (mięta, dziurawiec) lub jako suplementy diety uzupełniające substancje odżywcze w organizmie. Te ostatnie to najczęściej mieszanki składające się z różnych roślin wzajemnie uzupełniających swoje właściwosci.

Dodaj komentarz