Holly Black, Cassandra Clare - Próba żelaza


Próba żelaza
Holly Black, Cassandra Clare
Tytuł oryginalny: The Iron Trial
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Magisterium #1
Rok wydania: 2015

Kiedy tylko zobaczyłam zapowiedź pierwszej części Magisterium, miałam bardzo mieszane uczucia. Z racji tego, że nie lubię powieści, które zostały napisane przez więcej niż jednego autora - miałam mieszane uczucia. Z jednej strony ciągnęło mnie do przeczytania, w końcu maczała w tym palcu Clare - znana z serii Dary Anioła oraz Holly Black, która jest mniej znana (przynajmniej przeze mnie) i to właśnie ona odwodziła mnie od lektury. Jednak, po kilku dniach, patrzenia i przyzywania książki wzrokiem, ugięłam się i przeczytałam ją. I cóż mogę o niej powiedzieć czy napisać? Absolutnie genialna.

Ogień chce płonąć, woda chce płynąć, powietrze chce się unosić, ziemia chce wiązać, chaos chce pożerać.

Po zakończeniu powieści jestem prawie pewna, że głównym pomysłodawcą na fabułę jest niezawodna Cassanda Clare, ponieważ kobieta ma talent do wymyślania oryginalnych pomysłów. Chociaż można pokusić się o stwierdzenie, że książka zalatuje Harry'm Potter'em, to uważam, że świat magii jest pokazany w zupełnie innym odcieniu i jestem pewna, że fanom J.K. Rowling Próba żelaza przypadnie do gustu. 

Call Hunt jest postacią trudna i sarkastyczną - dlatego polubiłam go od pierwszych stron z jego udziałem. Chłopak ma dwanaście lat, więc naturalnie, nie nazwę go moim rówieśnikiem, ale jest bardzo młody i wstępuje (przez przypadek) do Magisterium, żeby szkolić się na maga. Oczywiście, wszystko dzieje się wbrew początkowej woli naszego Calluma oraz jego ojca, który lekko ześwirował. Poznajemy również drużynę Calla, czyli Tamarę i Aarona - przesympatyczne osoby oraz wiele, wiele innych: Jasper, Celia, Drew.

Dla każdego z żywiołów istnieje przeciwwaga. Ogień jest przeciwieństwem wody. Ziemia jest przeciwieństwem powietrza. Przeciwieństwem chaosu jest dusza.

Oryginalność i świetny pomysł wprost wylewa się z kartek do głowy. Ciekawa fabuła, wcale nie banalni bohaterowie, zwroty akcji, lekko psychiczni rodzice i to wszystko w oprawie magi i świetnego języka. Clare i Black stworzyły nową historię z humorem, sarkazmem i zaskoczeniem, bez którego się nie obędzie. Wypisz, wymaluj najlepsza książka na weekend. Polecam miłośnikom i fanom Clare, Rowling i każdego innego autora, który pisze o magii.

Próba żelaza | Miedziana rękawica | The Bonze Key | The Golden Boy | The Enemy of Death

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU ALBATROS!
Copyright © 2014 Wąchając książki , Blogger