
Co czytać na emigracji?
Mieszkanie poza granicami kraju jest jednocześnie trudne oraz łatwe. Pod względem ekonomicznym jest zazwyczaj lepiej jednak czegoś brak. Brak przyjaciół, żartów które zrozumie tylko inny Polak. Brak też kontaktu z polską kulturą. Wielu ludzi, którzy w kraju nie byli zapalonymi czytelnikami w Wielkiej Brytanii zaczyna więcej czytać po polsku.
Jakie lektury czytać na obczyźnie?
Tak na prawdę ciężko sprecyzować co należy czytać. Przede wszystkim należy wybierać takie lektury by nam sprawiały przyjemność. Można czytać bestsellery książkowe, ale jest też grono czytelników, które poza granicami kraju na nowo czyta lektury szkolne i dopiero z perspektywy czasu rozumie etos emigranta z kraju i walki za kraj. A należy pamiętać, że to bardzo częste motywy w polskiej literaturze klasycznej. Jeśli pragniemy podrzucić młodszemu pokoleniu wychowanemu w Wielkiej Brytanii książki o najnowszej historii Polski możemy polecić te bestsellery książkowe lub sprawdzone pozycje jak na przykład Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz. Cykl książek pozwala zapoznać się zarówno z realiami czasów komunistycznych jak i z aktualnymi wydarzeniami w Polsce.
Czego nie czytać?
Czytanie to szlachetne zajęcie ale poziom literatury zaniżają niestety pozycje o niezbyt wyszukanym języku, często pozbawione fabuły czy kunsztu pisarskiego. Niestety do tego nurtu wpisują się często bestsellery książkowe pisane przez celebrytów czy blogerów.