Czy ćwiczenia logopedyczne muszą być nudne? Wydawnictwo Komlogo pokazuje, że nie!
Nauka poprawnej wymowy zgłosek często kojarzy się dzieciom z nudnym powtarzaniem tych samych, bezsensownych w ich mniemaniu wyrazów. Odpowiednio opracowane materiały dydaktyczne często ułatwiają przełamanie niechęci i pozwalają na szybsze opanowanie danego ćwiczenia. Korzystając z pomocy logopedycznych i edukacyjnych Komlogo rodzice i nauczyciele zachęcają dzieci zarówno do samodzielnej, jak i grupowej pracy, skuteczniej osiągając zamierzone efekty.
Jak gry bawią, jednocześnie ucząc
Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty w nauce osiąga się poprzez zabawę. Niezastąpione w logopedii gry planszowe nie tylko uczą poprawnej wymowy podczas zdobywania kolejnych punktów, ale również rozwijają inne funkcje poznawcze. Gra zespołowa kładzie nacisk na umiejętności społeczne, uczy zarówno wygrywania, jak i godzenia się z porażką. Gry typu memory usprawniają pamięć i koncentrację, a także szybkość kojarzenia. Na kartach obrazkowych dziecko ćwiczy poprawną wypowiedź pełnymi zdaniami, co dodatkowo wzbogaca jego słownictwo. Logopedyczne puzzle sprawdzą się w terapii indywidualnej, pozwalają wyciszyć dziecko, ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość. Gry strategiczne i karciane Komlogo dają małemu pacjentowi możliwość przewidywania oraz opracowywania własnych strategii postępowania, co prowadzi do rozwijania logicznego sposobu myślenia.
Gry logopedyczne – dodatkowe funkcje
Gry logopedyczne różnią się od klasycznych gierek tym, że kładą szczególny nacisk na ćwiczenie wymowy. W zależności od wady artykulacyjnej stosowane są różne zestawy gier. W ćwiczeniach uczestniczy zarówno dziecko, jak i logopeda lub opiekun. Nauka polega zarówno na wymawianiu przez dziecko poszczególnych zgłosek, jak i słuchaniu prawidłowego ich brzmienia. Sylaby i wyrazy, które należy ćwiczyć, są wkomponowane w grę, dzięki czemu dziecko traktuje ćwiczenia jako element zabawy. Logopedyczne zabawy zwracają również szczególną uwagę na łączenie liter w sylaby oraz ortografię poszczególnych wyrazów. Dziecko podświadomie uczy się pisowni, co w późniejszym okresie pozytywnie zaowocuje przy pisaniu wypracowań szkolnych.
Czytanie książeczek i snucie opowieści sposobem na prawidłową wymowę
W indywidualnej pracy z dzieckiem znakomicie sprawdzają się książeczki z Fretką, zawierające cykl opowiadań do nauki i doskonalenia czytania metodą sylabową. Książeczki Komlogo nie tylko rozwijają umiejętności prawidłowej wymowy, ale również ćwiczą koncentrację i komunikację. Są również pomocne w przypadku, gdy u ucznia występuje dysleksja. To samo zwierzątko firmuje serię książeczek przeznaczonych dla młodszych dzieci, u których zaobserwowano opóźniony rozwój mowy. Seria książeczek do rysowania, za pomocą których dzieci ćwiczą nie tylko wymowę, ale również małą motorykę, jest sygnowana przez papugę Agę. Starsze dzieci mogą rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, dobrane odpowiednio do ich poziomu wiedzy i możliwości.
Materiały logopedyczne Komlogo – kluczem udanej terapii mowy
Praca z dzieckiem wymaga cierpliwości i czasu. Często mały pacjent buntuje się, nie widząc szybkich rezultatów. Odpowiednio dobrane do wady wymowy dziecka materiały dydaktyczne Komlogo (dostępne na Eduksiegarnia) nie tylko wspomagają proces nauki, ale również zachęcają poprzez zabawę do regularnych ćwiczeń. Duża ilość gier, książeczek, kolorowanek lub kart logopedycznych pozwala na szeroki wybór metod pracy, zmianę sposobu przekazywania informacji i wykorzystanie różnych form ćwiczeń. Stawianie przed dzieckiem kolejnych wyzwań poprzez zabawę sprawia, że wizyta u logopedy oraz ćwiczenia w domu stają się wesołą przygodą, gdzie czas się nie dłuży, a nauka nie nuży.