gry logopedyczne

Gry logopedyczne dla dzieci – jakie wybrać?

Gry logopedyczne dla dzieci – jakie wybrać?

Prawidłowy rozwój mowy dzieci jest bardzo ważny dla ich codziennego funkcjonowania. Niestety często okazuje się, że maluch ma wadę wymowy, dotyczącą różnych głosek. Wymaga to najczęściej konsultacji i terapii logopedycznej. Oprócz zajęć ze specjalistami niezwykle ważne jest w takim przypadku przeprowadzanie ćwiczeń logopedycznych regularnie w domu. Pomocne przy tym mogą okazać się ciekawe gry logopedyczne.

Jakie są gry logopedyczne dla dzieci?

Gry przeznaczone do pomocy w nauce wymawiania głosek bardzo często występują w formie różnych kart z obrazkami i słowami do czytania. Zawierają one wówczas trudne do wymawiania dźwięki, jak sz, cz, r, dz, k, ż i inne. Tego typu gry logopedyczne są dostosowane do wieku dziecka oraz do ewentualnej umiejętności czytania. Mają też zwykle kolorowe i przyjemne dla oka obrazki, które zachęcają do wzięcia udziału w zabawie.

Gry logopedyczne mogą też występować w formie tradycyjnych gier, jak planszówki z różnymi przeszkodami, gry typu memory, puzzle, gry przygodowe, gry logiczne czy inne. Elementem łączącym je jednak zawsze będzie nastawienie na ćwiczenie wymowy dziecka. Będą się więc pojawiały w grach słowa sprawiające często trudność podczas wymawiania ich przez maluchy.

Zasadniczym celem gier logopedycznych jest wsparcie dziecka w trenowaniu wad wymowy w sposób przyjemny, bez monotonnego powtarzania problematycznych głosek. Takie gry więc często też zawierają motywy z ulubionych bajek albo wybrane kategorie, jak dinozaury, zabawki, przekąski czy zwierzątka domowe. Co więcej, gry logopedyczne bardzo często są jednocześnie grami edukującymi, zwiększającymi logiczne i kreatywne myślenie dzieci. Są więc uniwersalne i odpowiednie dla wszystkich maluchów.

Jak wybrać najlepszą grę logopedyczną dla dziecka?

Obecnie istnieje wiele rodzajów gier logopedycznych dla dzieci, więc wybranie tej najbardziej dopasowanej do potrzeb dziecka może być utrudnione. Warto więc dokładnie czytać opis gier, by dowiedzieć się na jakie wady wymowy nakierowana jest dana pozycja. Niektóre gry bowiem kładą nacisk na trudności z wymawianiem tylko wybranych głosek. Ponadto sam rodzaj i temat gry powinien zostać dopasowany do upodobań dziecka, by chętnie brało udział w zabawie, tym samym ćwicząc głoski.

Wybierając gry logopedyczne dla dzieci bardzo ważne jest też, by patrzeć na kategorię wiekową produktu. Gra bowiem powinna być dopasowana do możliwości poznawczych dziecka, by ćwiczenia wymowy były przyjemną zabawą. W przeciwnym razie gra może się okazać za trudna i zniechęci dziecko do dalszego trenowania. Maluch może też denerwować się, że nie jest w stanie wykonywać poleceń i pozostanie w przekonaniu, że nie będzie mógł nauczyć się lepiej mówić.

Poszukując skutecznej gry logopedycznej dla dziecka najlepiej skonsultować się też z logopedą, by polecił znane i sprawdzone egzemplarze, które pozwolą dziecku na efektywną poprawę wymowy. Tacy specjaliści bowiem mają zwykle już wieloletnią praktykę i wiele przetestowanych rodzajów gier logopedycznych. To pomoże oszczędzić sporo czasu i piędzi podczas szukania idealnej gry dla swojego dziecka.

Gdzie kupić sprawdzoną grę logopedyczną?

Gry nazywane jako logopedyczne można kupić w wielu miejscach, jak w sklepach z zabawkami, na stronach internetowych oferujących przeróżne produkty czy nawet na bazarach i kiermaszach. Należy jednak pamiętać, że kupując gry logopedyczne w takich miejscach, nie ma pewności co do jakości i merytoryczności wybranej pozycji.

Aby dzieci mogły w efektywny sposób trenować swoją wymowę, powinny pracować na grach logopedycznych sprawdzonych, o wiarygodnej, konkretnej treści. Bardzo ważna jest skuteczność takich gier, dlatego najlepiej kupować je w rzetelnej księgarni o bogatym asortymencie. Wybrane gry logopedyczne powinny też pochodzić od producenta cieszącego się uznaniem wśród terapeutów.

Dodaj komentarz