Literatura grozy

Jeśli jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń i nie straszne Ci zawiłe intrygi, krwawe morderstwa czy upiorne duchy rodem z najgorszych koszmarów – literatura grozy jest dla Ciebie! Książki horrory to gatunek literacki, którego liczba zarówno aktywnych czytelników jak i autorów zwiększa się bardzo dynamicznie, tworząc bogate źródło pozycji do czytania na długie, zimowe wieczory.

Książki horrory - dziecko Rosemary

Pozycje warte rekomendacji

Polecanie książek jest dość subiektywne. Każdy czytelnik ma indywidualny gust, oczekiwania i preferencje. Nie na każdego podobnie działają określone motywy czy postaci literackie. Niemniej warto swoją przygodę z literaturą grozy rozpocząć od klasyków tego gatunku. Wśród nich na uwagę bez wątpienia zasługują:
– „Dziecko Rosemary” – Ira Levin
-„Nawiedzony dom na wzgórzu” – Shirley Jackson
– „To” – Stephen King
-„Ezgorcysta” – William Peter Blatty
-„Nikt naprawdę” – James Herbert
-„Psychoza” – Robert Bloch.


Każda z tych książek jest wyjątkowa i zabiera czytelnika w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej psychiki. Powieści te trzymają w napięciu niemal od pierwszej strony, a czytelnicy często odczuwają niepokój przed kolejnym rozdziałem. Warto przy tym podkreślić, że wspomniane wyżej książki horrory oparte są o typowe dla tego gatunku motywy literackie: opuszczony, mroczny dom, obłąkanie i inne stany psychiczne. Motywy te oddziałują na czytelnika w nieco inny sposób niż klasyczne krwawe morderstwa czy tortury: tutaj strach potęgowany jest poprzez kontakt z najmroczniejszymi zakamarkami i korytarzami ludzkiego umysłu.

Jak szukać książek horrorów?

Warto śledzić recenzje książek, którymi jesteśmy zainteresowani i wspierać się wiedzą zawartą na blogach tematycznych poświęconych literaturze horroru. Nieustannie rosnąca liczba autorów i tytułów sprawia, że obecnie znalezienie prawdziwych „perełek grozy” bywa trudne i wymaga od czytelnika swoistego zmysłu. Z biegiem czasu u każdego czytelnika kształtują się indywidualne preferencje w zakresie warsztatu literackiego czy dominujących motywów w tego typu literaturze.

Dodaj komentarz