Słownik związków frazeologicznych kieszonkowy

Słowniki poprawnościowe – sprawdź jakie warto mieć w swoim domu!

Słowniki przydają się w pracy każdego filologa, redaktora, korektora, dziennikarza. Pomogą rozwiać wątpliwości dotyczące właściwej pisowni, znaczenia czy użycia danego wyrazu lub sformułowania.

Rodzaje słowników

W jaki słownik warto się zaopatrzyć? Z pewnością będą to słowniki poprawnościowe – słownik poprawnej polszczyzny, słownik ortograficzny, interpunkcyjny. Warto korzystać ze słownika wyrazów obcych at także słownika synonimów i antonimów. Wydawnictwem, które specjalizuje się w wydawaniu słowników poprawnościowych jest PWN.

Frazeologia

Słownik frazeologiczny PWN z BralczykiemFrazeologizmy są w naszym języku od bardzo dawna. Pierwsze pochodzą z Biblii oraz mitologii. Pozwalają nam na określenie sytuacji, w której ktoś się znalazł.  Niestety, mieszanie zwrotów czy ich części albo niedokładnie przytaczanie frazeologizmów jest powszechnym zjawiskiem. Zdarza się często wielu autorom o nieposkromionej wyobraźni. Z pomocą w sukurs przychodzi właśnie frazeologiczny słownik jak wybrać najlepszy? Czy istnieje najlepszy słownik frazeologiczny? W tego typu słowniku znajdziemy informację, co dany związek frazeologiczny znaczy.

Słowniki frazeologiczne

Popularnym słownikiem frazeologicznym był niegdyś „Podręczny słownik frazeologiczny języka polskiego” wydany w 1995 roku. Współcześnie korzysta się ze „Słownika frazeologicznego współczesnej polszczyzny” z 2001 roku. W Internecie można korzystać z portalu frazeologia.pl. Żeby z niego skorzystać wystarczy założyć na stronie konto.

Wersja papierowa czy elektroniczna?

Obecnie  słowniki dostępne są w wersjach papierowych i elektronicznych. Na którą wersję się zdecydować? Łatwiej będzie korzystać nam ze słowników elektronicznych, ogólnodostępnych w Internecie. Najbardziej popularną stroną jest sjp.pwn.pl, na której znajdziemy informacje na temat poprawnego zapisu, odmiany, użycia itp. Bardzo użyteczna jest tzw. poradnia językowa, na której znajdują się konkretne odpowiedzi na pytania nurtujące użytkowników języka polskiego. Do poradni każdy z nas może wysłać swoje pytanie. Zostanie ono później opublikowane na stronie poradni.

Dodaj komentarz