Wiersze dla dzieci – jeśli tak, to jakie?
Wiele osób, które zdecydowały się założyć rodziny za granicą, robi wszystko, by zainteresować swoje dzieci kulturą Polski. Czy poezja może być do tego drogą? A jeśli tak – co zrobić, by trafiła ona do najmłodszych?
Klasyka wiersza polskiego – tak, ale z umiarem
Czytając dzieciom poezję, należy z uwagą podchodzić do wyboru konkretnych treści. Wierszyki, fraszki czy poematy, które rodzicom mogą kojarzyć się pozytywnie ze szkolnymi przeżyciami z dzieciństwa, w ich pociechach mają szansę wzbudzić w wielu przypadkach jedynie znudzenie.
Czy oznacza to, że tradycyjne polskie wiersze dla dzieci nie powinny znaleźć się na domowej półce? W żadnym wypadku – warto jednak przeplatać ich lekturę nieco bardziej nowoczesnymi propozycjami. W tym celu może przydać się skorzystanie z rekomendacji dobrej polskiej księgarni z polską literaturą.
Poezja dostosowana do współczesnych czasów
Na rynku księgarskim można obecnie znaleźć niejeden tomik z wierszami dla dzieci (zobacz), które bez problemu trafią do nowego pokolenia. Współcześni twórcy tego typu literatury nie odnoszą się na ogół do mało zrozumiałych, opisanych zawiłym językiem idei z przeszłości.
Zamiast tego poeci i poetki piszący dla najmłodszych czerpią inspiracje ze świata współczesnego, w którym nie brak tematów na prosty, a przy tym głęboki wiersz. Czasem bywa on ujęty w zabawną formę, czasem niepozbawiony jest zadumy. Szczególnie istotne w poezji dla dzieci wydają się być wątki ekologiczne, związane ze zwierzętami, roślinami i światem Natury. To wiersze, dzięki którym dziecko może nauczyć się szacunku i fascynacji światem wokół.