Zgadywanki dla dzieci – dlaczego warto?

Zagadki i łamigłówki to świetna rozrywka na czas wolny z dziećmi. Zarówno rymowanki wymagające udzielenia odpowiedzi, jak i zgadywanki obrazkowe są zadaniami uwielbianymi przez maluchy. Warto wiedzieć, że rozwiazywanie przez dzieci łamigłówek to nie tylko doskonała zabawa, ale również bardzo dobre ćwiczenie. Jakie funkcje poznawcze są rozwijane podczas tego rodzaju aktywności?

Rozwój wyobraźni i ćwiczenie dedukcji

Chcąc rozwiązywać z dzieckiem zagadki można zdecydować się na kilka rodzajów zadań. Są to między innymi:
– rymowanki
– zagadki logiczne
– zadania obrazkowe.

Wybierając rymowane zgadywanki dla dzieci wspiera się rozwój ich wyobraźni i kojarzenia faktów. Krótkie wierszyki to również dobry sposób na ćwiczenie pamięci. Zabawne historyjki z rymami będą z pewnością chętnie zapamiętywane. Z pewnością wpłynie to korzystnie na rozwój maluchów.

Rozrywka dla osób w każdym wieku

Osoby poszukujące zgadywanek dla dzieci odnajdą zadania na kilku poziomach trudności. Łatwo dopasować je do wieku i umiejętności pociechy. Najłatwiejsze łamigłówki mogą okazać się wspaniałym ćwiczeniem już dla trzylatków. Rozwijanie wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego w tym wieku jest wyjątkowo istotne.

Aby dziecko chętnie wykonywało zadania i dobrze się przy tym bawiło, należy przywiązać szczególną wagę do dopasowania odpowiedniego poziomu zagadek. Zaleca się obserwować reakcje maluchów na zgadywanki. Jeśli odnalezienie odpowiedzi zajmuje zaledwie kilka sekund, warto sięgnąć po trudniejsze ćwiczenia. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek może być wspaniałym i rozwijającym pomysłem na wspólne spędzenie czasu.

Dodaj komentarz