Craig Thompson – mistrz współczesnej powieści graficznej

Jeszcze kilkanaście lat temu komiks kojarzył się z poślednią rozrywką niskiej jakości. Na szczęście polskie wydawnictwa dostrzegły potencjał drzemiący w tym medium i zaczęły wydawać bardziej ambitne pozycje. Dotyczy to też Craiga Thompsona, amerykańskiego twórcę, który jest uważany za mistrza powieści graficznej. Czy warto sięgnąć po komiksy jego autorstwa?

Blankets – poruszająca opowieść o dojrzewaniu

komiks z kaczorem donaldem
komiksy znajdziesz w księgarni PWN

Najważniejszym dziełem Thompsona jest bez wątpienia „Blankets. Pod śnieżną kołderką”. To poruszająca opowieść o dorastaniu na głębokiej, amerykańskiej prowincji w protestanckiej rodzinie. Thompson wykorzystał do tego własne doświadczenia życiowe, ale skupił się na stworzeniu wiarygodnego, ciekawego bohatera z poważnymi dylematami. Tym, co wyróżnia ten komiks, jest specyficzna kreska, która wyszła spod ręki samego autora. Trzeba przyznać, że Thompson wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, a „Blankets” po prostu świetnie wygląda. Rysunki zachowują balans pomiędzy komiksowością a karykaturalnością, co dodatkowo podkreśla najważniejsze momenty historii.

Habibi – podróż po pustyni

„Habibi” to późniejsza powieść graficzna Thompsona. Widać, że autor bardzo rozwinął się od czasu premiery „Blankets”. Historia jest wypełniona metaforami i ciekawymi wizjami, ale zachowuje też silny pierwiastek przygodowy, dzięki czemu całość czyta się jak powieść awanturniczą. Twórca stworzył ciekawy świat, nawiązujący do „Baśni tysiąca i jednej nocy”. To jednak przede wszystkim poruszająca opowieść o losach dziewczyny, która przeszła przez prawdziwe piekło. „Habibi” to jeden z najlepszych komiksów ostatnich lat – na pewno warto dać mu szansę!

Dodaj komentarz