Gry karciane dla dzieci
Najpopularniejsze gry karciane dla dzieci młodszych i starszych. Rozrywka nie była wcześniej tak pożyteczna!
Karcianki to dobry pomysł na uniknięcie kolejnego wieczoru przed telewizorem lub ekranem smartfona. Oczywiście, gry wideo i socjalizacja w wirtualnym świecie nie jest zła, ale warto zachować umiar. Tym bardziej że obecnie dostępne są ciekawsze bardziej edukacyjne gry karciane niż popularny tysiąc, remik, makao czy wist.
Oprócz tego, że gry karciane dla dzieci są świetnym sposobem na spędzenie czasu, wpływają pozytywnie na uczenie się, rozwój i edukację. To nie tylko zapoznawanie dzieci z matematyką, ale także ćwiczenia koncentracji czy zapamiętywania. Oto popularne gry karciane dla dzieci młodszych i starszych do gry z rodzicami lub rówieśnikami. W to mi graj!
Gra na emocjach
Proste zasady, dobry pomysł na przełamanie lodów, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, poznawanie określeń związanych z uczuciami to są główne zalety tej gry. Mogą w nią grać nie tylko dzieci młodsze, czy starsze, ale także młodzież czy dorośli. Do gier z tej serii należą też „Gra słów”, Gra pozorów i „Gra liczbowa”.
Gracze do dyspozycji mają 100 kart. Na każdej z nich jest inny symbol. Puste karty umożliwiają narysowanie własnych symboli do wykorzystania podczas gry. W rozdaniu każdy otrzymuje po 5 kart. Zaczyna najstarsza osoba i zadaje pytanie pozostałym „Jak się czuję, gdy…”. W pytaniu można podać prawdziwą lub wymyśloną sytuację albo skorzystać z przygotowanych pytań, np. „budzę się rano w nie swoim mieszkaniu?” (ugh, czy to na pewno jest gra dla dzieci od lat 10?), „muszę spędzić dzień z kimś, kogo nie lubię?”, „kto bierze mnie za osobę płci przeciwnej?”, „koleżanka z pracy nakrywa mnie na podjadaniu jej obiadu?” czy „w restauracji czytam menu i nie znam żadnego z oferowanych dań?” (pewnie kucharz nie „oddał fartucha”).
Pozostałe osoby wybierają kartę, która ich zdaniem najlepiej pasuje do odpowiedzi. Po przetasowaniu tych kart przez pytającego odkrywa on symbole i je interpretuje. Wybiera tę, która najlepiej oddaje jego emocje. Osoba, która wyłożyła tę kartę, zdobywa punkt. Po kolejnym rozdaniu po 5 kart następny gracz zadaje pytanie. Jak się nie ma, co się mówi, to się leży, z kim się gra… czy jakoś tak. Wygrywa ten, kto zdobędzie 3 punkty lub więcej – w zależności od wcześniejszych ustaleń. Żeby „Gra na emocjach” nie była grą o pietruszkę, warto wcześniej podbić stawkę. W zależności od przedziału wiekowego zwycięzca otrzymuje prawdziwą nagrodę. Ot, może to być choćby paczka krówek. Muuuuuu!
Miszmasz!
Kolejna gra, która ma proste zasady i jest nieskomplikowana. Polega na spostrzegawczości, zapamiętywaniu i refleksie. O ile „Gra na emocjach” lepiej sprawdzi się w domu czy mieszkaniu, to „Miszmasz!” można zabrać ze sobą na wyjazd, pod namiot, biwak czy na plażę. W tę grę karcianą dla dzieci mogą grać wszyscy od lat 6. Dodatkową zaletą są 3 tryby rozgrywki (solo, pary, zespołowy) oraz niebanalna oprawa graficzna.
Zadaniem grających jest znajdowanie par wzorów z kart. Zebrane pary gracze przechowują obok swoich kart. Gdy na polu rozgrywki pojawi się taka sama karta, jak z podjętej pary, nadal można ją podebrać przeciwnikowi i zagrać mu tym samym na nosie. Wygrywa ten, kto zbierze 5 par.
Makao sylabowe
Karcianka, która bazuje na zasadach podobnych do popularnej gry makao. Z tą różnicą, że „Makao sylabowe” sprawdza się jako wsparcie dla dzieci uczących się czytać, poprawiających umiejętność czytania i zwadami wymowy, np. dysleksją. Komplet kart zawiera 36 kart podstawowych w 4. kolorach i 16 kart specjalnych.
Gracze otrzymują po 7 kart. Muszą oni dopasować swoje karty do odkrytej jednym elementem wspólnym – wyrazem, kolorem lub stworkiem. Gdy w ręku brakuje mu pasującej karty, dobiera on ze stosu. Można też używać kart specjalnych. Powodują utratę kolejki, dobranie przez przeciwników dodatkowych kart, zmianę koloru. Wyraz z każdej karty dokładanej do stosu, gracze czytają na głos.
Podobne edukacyjne gry karciane dla dzieci z tej serii to także „Kuku sylabowe” i „Co mówi?”. Można je wykorzystywać w zajęciach logopedycznych, w przedszkolu i w szkole, a także w domu z rodzicami.
Gry karciane dla dzieci – pożyteczna zabawa. Nie ma pewności, która z tych gier karcianych dla dzieci będzie grać pierwsze skrzypce we wspólnej rozrywce. Gry są nie tylko sposobem na miłe spędzenie wspólnego czasu, ale też korzystnie wpływają na rozwój. – W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz – śpiewali w Kabarecie Starszych Panów. Jak mają karty, to się nie nudzą