Jak rozwijać lewą półkulę mózgu u dziecka?

Lewa i prawa półkula mózgu – dlaczego ważne jest ich współdziałanie?

Ludzki mózg dzieli się na dwie półkule: lewą oraz prawą które współpracują i współdziałają wzajemnie ze sobą. Ich harmonijna współpraca jest niezbędna zwłaszcza w początkowym okresie życia człowieka, to właśnie wtedy zachodzą największe zmiany oraz największy rozwój człowieka oraz jego mózgu. Integracja półkuli lewej oraz prawej pozwala na zaangażowanie mózgu w całości a także na jego efektywniejszą pracę. Właśnie w tym celu wykonuje się ćwiczenia lewopółkulowe oraz prawopółkulowe na każdym etapie rozwoju dziecka.

Lewa półkula mózgu odpowiada za logiczne myślenie oraz dogłębne analizowanie problemów i skomplikowanych kwestii. Odpowiada ona za mowę oraz rozumienie poszczególnych słów i zdań, dokonywanie obliczeń a także za umiejętności pisania, zapamiętywania oraz rozpoznawanie przedmiotów za pośrednictwem dotyku.

Czym są ćwiczenia lewopółkulowe i w jakim celu się je stosuje?

Ćwiczenia lewopółkulowe warto wykonywać już od najmłodszych lat każdego dziecka. Pozwalają one na efektywną stymulację lewej półkuli mózgu oraz wspomagają rozwój dziecka. W szczególności poleca się różnego rodzaju układanki lewopółkulowe podczas których dziecko ma za zadanie dopasowywanie wyciętych lub rzeczywistych przedmiotów do pewnych sekwencji oraz logicznie ułożonych ciągów o charakterze przyczynowo – skutkowym. Ważne jest także wykonywanie ćwiczeń pamięciowych oraz ćwiczeń które polegają na odwzorowywaniu określonych sekwencji oraz szeregów. Stosowanie układanek lewopółkulowych oraz ćwiczeń logicznych i pamięciowych należy dopasować  do stopnia rozwoju i wieku dziecka. Stanowią wspaniałą zabawę a jednocześnie wspomagają prawidłowy rozwój dziecka.

Dodaj komentarz