Dlaczego warto sięgać po książki i jak znaleźć na to czas?

Małe dzieci bardzo lubią czytać książki, ale gdy pójdą do szkoły, bardzo często tracą na to jakąkolwiek ochotę. Wynika to zwykle z tego, że większość lektur jest po prostu nudna, niezrozumiała. Co więcej, uczniowie są zmuszeni do ich czytania, oceniani. Działa to demotywująco, przez co wiele osób w późniejszych latach życia traci zainteresowanie jakimikolwiek książkami. Czas najwyższy to zmienić, poznać zalety czytania i sposoby na poświęcanie tej czynności większej ilości czasu.

Dlaczego warto czytać więcej i jak to zrobić?

Otwarta książka

Obecnie nie trzeba mieć nawet tradycyjnej książki w ręce, aby móc oddać się przyjemnej lekturze, bo do dyspozycji są e-booki czy nawet audiobooki. Brak czasu to również kiepska wymówka, bo każdy ma go tyle samu, jest to po prostu kwestią dobrej organizacji. Warto zacząć czytać, bo poprawia to zasób słownictwa, zdolności językowe, koncentrację. Do zalet czytania zaliczyć można też budowanie wrażliwości, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, wzrost inteligencji. Książka pozwala przenieść się do zupełnie innego świata, zapomnieć o szarej rzeczywistości i trudach dnia codziennego, co sprzyja uspokojeniu i relaksowi, redukuje stres. Czytanie poprawia pamięć, ułatwia zrozumienie świata, ma nawet korzystny wpływ na zdrowie fizyczne. Jest to świetna forma rozrywki dla każdego, może być nawet całkowicie darmowa, wystarczy odwiedzić bibliotekę czy nawet przejrzeć różne strony internetowe.

Skutecznym sposobem, na przeczytanie większej ilości książek, jest wręcz zasypanie się nimi z każdej strony. Trudno o nich zapomnieć, jeśli napotyka się je na każdym kroku. Warto wyznaczyć sobie porę, w której będzie się czytać, wyrobić sobie nawyk czytania. istotne będzie to, aby kupować ciekawe książki i najlepiej przeznaczyć na to stały budżet. Czytanie powinno sprawiać przyjemność, a nie być przymusem. Przy braku czasu zawsze można sięgnąć po audiobooki, co pozwoli na wykonywanie wielu różnych czynności naraz, słuchając przy tym lektora czytającego tekst z odpowiednią intonacją. Zawsze można rozważyć ukończenie kursu szybkiego czytania, dzięki czemu będzie można przeczytać więcej książek w krótszym czasie.

Dodaj komentarz