Jakie ćwiczenia logopedyczne w przypadku wad wymowy u dzieci?

Wady wymowy są problemem dotykającym wiele osób już od najmłodszych lat życia. Warto pracować nad nimi od razu, kiedy się pojawiają, gdyż w przeciwnym wypadku może to doprowadzić do pojawiania się kompleksów i zmniejszenia pewności siebie dorosłych już ludzi.

Kiedy dają znać o sobie pierwsze oznaki tego, że dziecko niepoprawnie wymawia niektóre głoski lub jego mowa jest zniekształcona w inny sposób, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który może zlecić odpowiednie dla danego przypadku ćwiczenia logopedyczne.

Czym są ćwiczenia logopedyczne?

Są to ćwiczenia mające na celu trening aparatu mowy i zniwelowanie nieprawidłowości, jakie się w niej pojawiły. Takich ćwiczeń jest bardzo dużo i różnią się one w zależności od rodzaju wady. Mogą one na przykład dotyczyć ogólnej gimnastyki narządów mowy, która poprawia komfort mówienia i wyrazistość wypowiadanych słów. Do takich aktywności należy na przykład kląskanie, wykonywanie kolistych ruchów językiem w jamie ustnej, czy tak zwane „liczenie zębów”, czyli przytykanie języka do kolejnych zębów, a następnie przesuwanie go wgłąb gardła. Inne rodzaje  ćwiczeń logopedycznych dotyczą wymowy samej w sobie. Dziecko może przykładowo czytać specjalne teksty zlecone przez lekarza. Szczególny nacisk położony jest w nich na wyrazy, w których występują głoski, z wymową jakich dziecko ma problem. 

Dlaczego nie należy lekceważyć wad wymowy u dzieci?

Często powtarzanym mitem jest to, że wada wymowy jest przejściowa i dziecko naturalnie z niej wyrośnie. Nie jest o niestety prawda i warto udać się do specjalisty, już gdy pojawią się pierwsze symptomy, które budzą niepokój u rodzica. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie wad wymowy u dziecka, tym lepiej i tym mniej problemów będzie miało ono w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz