Podręczniki do liceum – czemu nie są darmowe?

Twoje dziecko kończy szkołę podstawową? Czeka Cię zatem niemiła niespodzianka. Wszystkie podręczniki do liceum, technikum, czy szkoły branżowej musisz zakupić na swój koszt. Niestety, bezpłatne podręczniki to dziś standard tylko w przypadku szkół podstawowych. Darmowe podręczniki do liceum, to jedynie marzenie rodziców.

Dlaczego trzeba płacić za podręczniki do szkoły średniej?

Podręczniki do szkół ponadpodstawowych są u nas w pełni odpłatne. Oznacza to, że nie możemy liczyć na żadną refundację. Obowiązek zakupu podręczników spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych. Jest to spowodowane brakiem refundowania zakupów z rządowego programu, dzięki któremu finansowany jest zakup podręczników w szkole podstawowej. Jest to znaczące obciążenie kieszeni rodzica, bo podręczniki do liceum, w tym m.in. podręczniki do matematyki https://tantis.pl/matematyka-podreczniki-liceum-technikum-c5227, fizyki, czy przedmiotów ogólnych to koszt nawet 1000 złotych wraz z ćwiczeniami i innymi pomocami dydaktycznymi.

Za podręczniki do liceum zapłacą rodzice

Kupując podręczniki do przedmiotów szkolnych, nieco pomocne mogą być pieniądze z programu Dobry Start. Możesz sfinansować z nich przynajmniej część kosztów, jakie poniesiesz na zakup podręczników do średniej szkoły. Prawdopodobnie wydasz na nie też całość kwoty z drugiego programu, czyli z 500+.

Dlaczego podręczniki do liceum nie są darmowe?

Jak już zostało wspomniane, w przeciwieństwie do szkół podstawowych, szkoły średnie nie są objęte programem, który finansuje zakup podręczników dla uczniów. Szkoły średnie nie kupują więc i nie wypożyczają podręczników. Program takiej pomocy obejmuje wyłącznie uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej.

Jak ograniczyć koszt wydatków na podręczniki?

Najprostszym sposobem jest zakup podręczników używanych. Można poszukać ich u uczniów starszych klas, którzy bardzo często chętnie sprzedają swoje podręczniki w komplecie lub sprzedając pojedyncze książki. Warto również sprzedać swoje nieużywane już podręczniki młodszemu rocznikowi i w ten sposób zdobyć nieco pieniędzy na zakup książek do kolejnej klasy.

Dodaj komentarz