
System edukacji pusy
Zastanawiasz się czy Twoje dziecko może rozwijać swoje umiejętności i wiedzę poprzez zabawę? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz w nim ciekawy system edukacji PUS.
Czy dzieci mogą się uczyć poprzez zabawę?
Spontaniczna zabawa jest cenna dla dziecka, ponieważ umożliwia rozwój emocjonalny, umysłowy i fizyczny, a także rozwój społeczny w zabawach w każdej grupie rówieśniczej. Można więc powiedzieć, że gra jest rodzajem procesu dydaktycznego, w trakcie którego dziecko nabywa różne umiejętności i zdolności. Warto więc dobrze się bawić, gdy nasze dziecko musi stawić czoła różnym edukacyjnym wyzwaniom! Zajęcia powinny być zawsze dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka. Zastanawiasz się kiedy nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem na zdobywanie i poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań dziecka? Jak i gdzie bawić się i uczyć jednocześnie?
Uczenie się i zdobywanie wiedzy powinno zawsze kojarzyć się z przyjemnością od najmłodszych lat i nie powinno kojarzyć się w żaden sposób negatywnie. W przyszłości może się to z pewnością opłacić. Oczywiście nauka powinna być dostosowana do wieku, choć jest to stwierdzenie nieco zbyt ogólne. Lepiej nie trzymać się sztywnych zasad żadnej klasy, czy to wieku, czy płci, i po prostu dostosować je do potrzeb swojego dziecka. Uważnie śledź jego rozwój, zainteresowania i staraj się łapać momenty, w których możemy przemycać kosztowności. Zabawa może być różnorodna: dziecko może bawić się swobodnie, pozwalając na pełną wyobraźnię, a rodzic może polecić dzieciom określony sposób zabawy. Obie wersje przyczyniają się do rozwoju duchowego, ponieważ każda z nich uczy czegoś nowego. Nauka poprzez zabawę to przede wszystkim ogromna przyjemność i wzbudzanie emocji. Angażowanie emocji jest kluczem do sukcesu i sprawia, że dzieci szybciej się uczą.
Na czym polega system edukacji PUS?
System szkoleniowy PUS to przede wszystkim mnóstwo tematów i wiele „rozwiązań dydaktycznych”, które zachwycą gusta nawet najbardziej wymagającego małego odbiorcy. Wszystkie ćwiczenia to gry językowe, puzzle i bajki, są barwnie i humorystycznie ilustrowane. Niektóre książeczki są zaprojektowane tak, aby dziecko mogło je również pokolorować. To z pewnością zwróci ich uwagę i zainteresuje ich na dłużej. Oferta jest bardzo bogata zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i klas podstawowych. Jakie są korzyści z PUS? Należą do nich zadania, które rozwijają i poprawiają percepcję i pamięć wzrokową oraz koordynację ręka-oko. Pomagają poprawić tzw. małą motorykę. Zawiera ćwiczenia orientacji przestrzennej. Obejmują one ćwiczenia percepcji słuchowej (w tym ćwiczenia rozwijające słuch fonetyczny oraz analizę i syntezę słuchową, oraz słuch fonetyczny). Zawiera ćwiczenia do nauki i czytania liter Zawiera ćwiczenia poprawiające mowę oraz wzbogacające słownictwo dziecka i poznające otaczający je świat. Zawierają ćwiczenia rozwijające i doskonalące tzw. inteligencję matematyczną oraz zdolności matematyczne. Należą do nich ćwiczenia koncentracji, percepcji i logicznego myślenia. Zawierają ćwiczenia do powtórzenia i utrwalenia oraz uporządkowania spraw załatwianych w szkole (np. z polskiego, matematyki, angielskiego, muzyki, a nawet religioznawstwa). Jest to szczególnie przydatne np. przy określaniu gotowości dziecka do szkoły lub przed egzaminem do klasy trzeciej. Na koniec warto podkreślić rolę systemu samokontroli dziecka. System ten polega na możliwości samodzielnego (lub z udziałem rodzica/opiekuna) sprawdzenia poprawności rozwiązania zadania ze swojego zeszytu (geometryczny kod graficzny podręcznika musi być zgodny z kodem zestawu kontrolnego).
Książka na temat systemu edukacji PUS jest dostępna na Eduksiegarnia.pl