Audiobooki dla dzieci – jakie są ich zalety?

Wielu rodziców czyta swoim dzieciom książki już od najwcześniejszych momentów. To doskonałe rozwiązanie, które wpływa zarówno na rozwój maluchów, jak i zacieśnianie więzi. Coraz większą popularnością cieszą się również audiobooki dla dzieci. Choć nie powinny w pełni zastępować bajek czytanych przez rodziców i samodzielnie poznawanych historii, ich słuchanie może przynieść wiele korzyści. Jakie są zalety takich nagrań?

Odpowiednie dla najmłodszych

Audiobooki (tutaj) mogą być wspaniałym pomysłem już dla niemowląt. Przede wszystkim, będą ułatwiały dzieciom wyciszenie się i zaśnięcie. Mogą sprawdzić się zamiast kołysanek lub włączane w czasie podróży. Wielu rodziców woli osobiście czytać swoim dzieciom na dobranoc. Nie należy zupełnie z tego rezygnować. Skorzystanie z nagrania ciekawej historii może być jednak dobrym rozwiązaniem w dni, kiedy opiekunowie są wyjątkowo zmęczeni. Wspólne słuchanie historii będzie doskonałym pomysłem. Wśród różnorodnych bajek dla maluchów odnaleźć można wiele krótkich i przyjaznych opowiadań dla najmłodszych. W tych, które są dedykowane słuchaniu przed snem, często pojawiają się również przyjazne i rozluźniające dźwięki.

Audiobooki dla starszaków

Wśród zalet słuchania historii przez przedszkolaków i dzieci szkolne pojawiają się:
– możliwość rozwijania wyobraźni
– zachęta do nauki czytania
– nauka poprzez nagrania edukacyjne.

Książeczki dla najmłodszych zazwyczaj posiadają obrazki. Kiedy rodzice czytają dzieciom zawarte w nich historie, maluchy mogą wyobrażać sobie postaci na podstawie bohaterów ilustracji. Słuchając audiobooków, pociechy muszą same wyobrażać sobie wszystkie elementy scenerii. Słuchanie nagrań nie powinno zastępować samodzielnego czytania. Poznawanie fabuły w ten sposób może jednak zachęcić dzieci do własnych starań w celu poznania książkowej fabuły. Odsłuchanie fragmentu lektury szkolnej może zmotywować do przeczytania całości. Wiele ciekawych audiobooków dla dzieci to również propozycje ułatwiające naukę języków lub zapamiętywanie nowych informacji.

Dodaj komentarz