chusta animacyjna

Chusta animacyjna — spadochron dziecięcej wyobraźni

Jako dorośli często wspominamy czasy gdy będąc dzieckiem potrafiliśmy wymyślić zabawę z niczego, patyk był pistoletem a kawałek szmatki z guzikami najładniejszą lalką w okolicy. Tęsknimy za czasami gdy jako harcerze wiedzieliśmy co to wspólnota i braterstwo. Wtedy bez problemu można było popatrzeć w oczy swoich przyjaciół i spędzić całą noc na opowiadaniu śmiesznych historii. Czasy gdy dzieci nie miały wlepionych oczu w ekrany telewizora czy telefonu komórkowego niestety minęły a zadaniem rodziców i pedagogów jest przywracać ten stan naturalny do porządku. Pomimo że producenci prześcigają się w produkcji zabawek i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli, bardzo dużą popularnością cieszą się zabawki proste i łatwe w użyciu. Jedną z takich zabawek jest chusta animacyjna.

Jaką chustę animacyjną wybrać?

Ta prosta zabawka w kształcie koła, podbiła serca nie tylko pedagogów, ale też coraz częściej jest wykorzystywana na urodzinach, weselach czy w domach kultury, przy organizowaniu warsztatów dla dzieci. Coraz częściej jest też wykorzystywana w terapiach i rehabilitacjach różnego rodzaju. Zabawki tego typu, są świetną formą spędzania czasu w grupie, dzieci uczą się wspólnoty, pobudzają swoją wyobraźnię, wymyślając coraz to nowsze sposoby wykorzystania chusty. Okrągły kształt zachęca dzieci do stania w kręgu, gdzie z łatwością można obserwować przyjaciół, ich reakcje i radość podczas zabawy. Dzieci uczą się przy tym współpracy i integracji, gdyż każdy trzymający chustę jest tu niezbędnym ogniwem. Czym kierować się zatem przy wyborze chusty?

https://www.eduksiegarnia.pl/gry-edukacyjne-pomoce-edukacyjne/profesjonalna-chusta-animacyjna-3-metry-srednicy

  • Rozmiar – chusty sprzedawane są w kilku wariantach. Od 7m do mniejszych 1,2m. Przy wyborze rozmiaru ważne jest by, odpowiadał powierzchni, na której będzie się odbywać zabawa.
  • Kolory – w ofercie znajdziemy chusty złożone z 7  lub 6 kolorów. Warto też zwrócić uwagę czy chusta ma uchwyty, by małe rączki mogły łatwiej ją złapać, oraz czy chusta ma w środku otwór, co daje więcej opcji zabawy.
  • Materiał – przy wyborze odpowiedniej chusty musimy pamiętać, że zabawka ta będzie wielokrotnie szarpana, przeciągana i wystawiana na wszelkie siłowe próby, więc materiał powinien być wysokiej jakości i wystarczająco gruby, by wytrzymać długie godziny zabawy, a przede wszystkim by była bezpieczna dla dzieci.   

Mam chustę — co z nią zrobić?

Pomimo iż chustę animacyjną często nazywa się spadochronem animacyjnym, nie ma potrzeby, by skakać z nią z wysokości, za to możemy z nią stworzyć super atrakcyjną rozrywkę dla dzieci. Zabaw przy jej użyciu jest niezliczona ilość, można też wymyślać swoje warianty. Rybki i rybki, pająk, zgadnij kolor, owoce, rybak to tylko kilka propozycji użycia tej prostej zabawki. Do zabawy możemy użyć muzyki, piłeczek lub innych lekkich przedmiotów, które będą się unosić na chuście. Dzieci w trakcie zabawy poznają kolory, ćwiczą słuch i wzrok. Można ją wykorzystać do gry w bilard, próbując tak pokierować piłeczką położoną na chuście, by ta wpadła do środkowego otworu, co uczy dzieci współpracy. Każdy pamięta zabawę w ciuciubabkę, z chustą można ją trochę zmodyfikować razem z chustą i poznać na nowo. Nie ma obaw o to, że zabraknie nam pomysłów na zabawę, o mnogości i różnorodności zabaw z tym elementem świadczy fakt, że powstają na ten temat książki i poradniki, by nikt kto kupi chustę, nie czuł się zawiedziony tym zakupem. Chusta animacyjna jest rewaluacyjnym narzędziem pedagogicznym. Może pełnić funkcję integracyjną, stymulującą, edukacyjną i rozrywkową. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, jak taki kawałek materiału może zadziałać na wszystkie dziecięce zmysły i zapewnić rozrywkę, która pod przykrywką zabawy może tak wiele nauczyć.

Dodaj komentarz