Gryzak logopedyczny- jak go odpowiednio dobrać?
Nie da się ukryć, że na poszczególnych etapach rozwoju, dzieci potrzebują specjalistycznego wsparcia terapeutycznego. Jednym z takich pomocy są gryzaki logopedyczne. Zwykle są one zalecane przez logopedów lub neurologopedów. Niemniej jednak, by gryzak mógł należycie spełniać swoją rolę i wspomagać rozwój dziecka, musi on zostać odpowiednio dobrany, uwzględniając potrzeby dziecka. Na co więc zwrócić uwagę, podczas jego wyboru?
Jaka powinna być wielkość gryzaka?
Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając gryzak logopedyczny dla dziecka. Pamiętajmy, że gryzak to w dalszym ciągu ciało obce, które będzie miało kontakt z jamą ustną naszego dziecka. Jak łatwo można się więc domyślić, musi być on odpowiedniej wielkości i musi zostać dopasowany indywidualnie do możliwości dziecka. Nie może być on więc zbyt mały, gdyż może to stanowić zagrożenie- dziecko może go połknąć i się zakrztusić. Zbyt duży gryzak z kolei, który dodatkowo będzie zbyt gruby może sprawić, że dziecko podczas gryzienia go, będzie zbyt mocno otwierało swoją jamę ustną, a w efekcie, zbyt mocno obciąży ono stawy skroniowo-żuchwowe. Spowoduje to nie tylko ból, ale również może doprowadzić do uszkodzenia stawu. Jeśli więc dziecko ma dopiero co rozpocząć przygodę z gryzakiem logopedycznym, warto postawić na te, które w sklepie są oznaczone symbolem „baby” lub „na start”.
Dopasujmy odpowiedni kształt gryzaka
Kolejnym dylematem, z którym spotkają się młodzi rodzice jest wybranie odpowiedniego kształtu gryzaka logopedycznego. Otóż okazuje się, że musi być on zgodny z celem i sposobem, w jaki dziecko będzie korzystać z gryzaka. Jeśli więc dziecku zostały zalecone ćwiczenia z zakresu życia i gryzienia, wobec tego gryzak logopedyczny powinien aktywować mięśnie jamy ustnej, wzmagać ich napięcie, a jednocześnie przyczyniać się do lateralizacji języka. Wobec tego, w tym celu najlepiej jest wykorzystać gryzaki logopedyczne, które charakteryzują się dość długim, a jednocześnie stosunkowo wąskim kształtem. Dlaczego to właśnie one będą odpowiednie dla naszej pociechy? Otóż w tak ukształtowany gryzak logopedyczny, powoli na wsunięcie go na zęby trzonowe dziecka. Co więcej, będzie on w stanie precyzyjnie ułożyć się w konkretnym miejscu w jamie ustnej. Jeśli jednak gryzak został zalecony dziecku, celem wsparcia terapeutycznego w leczeniu zaburzeń czucia głębokiego, a być może nawet jako alternatywa dla nawyku gryzienia różnorodnych przedmiotów, czy chociażby dla samoregulacji naszej pociechy, wówczas rodzice mogą dowolnie wybierać kształt, respektując przy tym możliwości jamy ustnej dziecka i jego indywidualne potrzeby,
Odpowiednia faktura gryzaka logopedycznego
Ostatnim, jednak nie mniej ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę wybierając gryzak logopedyczny link dla swojej pociechy, jest jego faktura. Okazuje się, że na rynku możemy znaleźć przeróżne rodzaje gryzaków, a wśród nich znajdziemy również te, które są odpowiednio fakturowane. Gryzaki logopedyczne z kolcami, paskami, czy innymi, różnymi wypustkami są przeznaczone dla dzieci, celem wspomagania terapii zaburzeń sensorycznych, występujących w obrębie jamy ustnej. Co więcej, gryzaki fakturowane można także stosować w momencie, kiedy zaplanowaliśmy rozszerzenie diety naszej pociechy. Specyficzna struktura gryzaków logopedycznych, fakturowanych, pozwoli w bardziej intensywny sposób stymulować sensorycznie dziecko, niż tradycyjne gryzaki, o gładkiej fakturze. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakim celu dany gryzak zostanie zastosowany.